Ustawienie figur w szachach: Jak rozpocząć grę?

Ustawienie figur w szachach: Jak rozpocząć grę?
Autor Mariusz Bąk
Mariusz Bąk25.02.2024 | 6 min.

Szachy zasady gry są podstawą do opanowania tej niezwykle interesującej gry planszowej. W niniejszym artykule omówimy zasady ustawiania figur szachowych na planszy na początku gry oraz podstawowe zasady wykonywania ruchów i interakcji między figurami.

Kluczowe wnioski:
 • Prawidłowe ustawienie figur na planszy na początku gry w szachy jest kluczowe dla dalszego przebiegu rozgrywki.
 • Znajomość zasad poruszania się poszczególnych figur po planszy pozwala na świadome prowadzenie gry.
 • Umiejętność atakowania i bicia figur przeciwnika jest podstawą do zdobycia przewagi w grze.
 • Zasady szachowania króla i doprowadzania do mata są niezbędne do wygrywania partii szachów.
 • Znajomość zasad remisu i patu pozycyjnego pozwala uniknąć niepotrzebnego przedłużania przegranej partii.

Szachy zasady ustawiania figur

Szachy zasady dotyczące ustawiania figur na planszy są fundamentalne, aby rozpocząć grę w sposób prawidłowy. Zanim zaczniemy rozgrywkę, należy upewnić się, że figury ustawione są na właściwych polach planszy zgodnie z wytycznymi dla szachów.

Podstawową zasadą jest ustawienie białych figur w pierwszym rzędzie po stronie każdego z graczy. Król powinien znaleźć się na polu koloru swojej armii - biały król na białym polu. Obok niego ustawiamy hetmana. Następnie w kolejności idą: wieże, gońce i skoczki. Na samym końcu rzędu ustawiamy 8 pionów.

Czarne figury ustawiamy analogicznie po przekątnej planszy. Pamiętajmy, że czarny król stoi na czarnym polu. Ustawienie ich jest lustrzanym odbiciem figur przeciwnika. Bardzo ważne jest przestrzeganie tej zasady, aby żadna z figur nie została pominięta i stała na niewłaściwym miejscu.

Kierunek ustawiania wież i gońców

Dodatkowa zasada dotyczy ustawienia wież i gońców. Powinny one stać na polach tego samego koloru, na którym znajduje się król danego koloru. Ponadto wieża i goniec po lewej stronie króla patrzą w lewo, a po prawej stronie - w prawo. Ma to znaczenie strategiczne i pozwala kontrolować większą liczbę pól już na początku gry.

Szachy zasady rozpoczynania gry

Kiedy mamy już prawidłowo ustawione figury zgodnie z zasadami szachów, możemy przystąpić do rozpoczęcia gry. Podstawową regułą jest to, że partie szachów zawsze rozpoczynają się od ruchu białych. Daje im to niewielką inicjatywę i przewagę.

Gracz białymi wykonuje swój pierwszy ruch dowolną figurą (najczęściej jest to pion ek1-e4 lub d2-d4). Następnie czarny gracz odpowiada ruchem jednej ze swoich figur. I tak na przemian wykonujemy kolejne posunięcia aż do końca partii - wygrania, przegrania lub remisu.

Kluczowe na tym etapie jest pełne skupienie podczas wykonywania pierwszych ruchów. Błędy na początku mogą zaważyć na całej rozgrywce.

Rozpoczęcie partii a debiut

Warto zaznaczyć, że sekwencja kilkunastu pierwszych ruchów nosi nazwę debiutu szachowego. Jest wiele różnych systemów debiutowych i otwarć, z których mogą korzystać zawodnicy. Pierwsze ruchy są niezwykle ważne strategicznie i mogą zadecydować o dalszych losach partii.

Czytaj więcej:Bicie w przelocie: Jak stosować w grze szachowej?

Szachy zasady ruchów poszczególnych figur

Zasady szachów określają także sposoby poruszania się poszczególnych figur po planszy. Jest to kluczowa umiejętność, gdyż nieprzestrzeganie reguł ruchu skutkuje stratą kolejki.

 • Król - może poruszać się o jedno pole na boki, do przodu, do tyłu lub po przekątnej.
 • Hetman - porusza się po liniach i przekątnych planszy, na dowolną liczbę wolnych pól.

Pozostałe figury mają następujące możliwości ruchu:

Wieża Piony Goniec Skoczek
Porusza się po liniach na dowolną liczbę pól Na początku mogą ruszyć się o 1 lub 2 pola do przodu. Później tylko o 1 pole Porusza się po przekątnych na dowolną liczbę pól Porusza się o 2 pola w linii, a następnie 1 pole na bok tworząc kształt litery L

Szachy zasady bicia figur przeciwnika

Ustawienie figur w szachach: Jak rozpocząć grę?

Aby wygrać w szachy, bardzo często musimy wykonać bicie, czyli zbić jedną lub więcej figur przeciwnika. Dokonujemy tego poprzez ruch własnej figury na pole zajmowane przez figurę przeciwną.

Po wykonaniu bicia zdejmujemy z szachownicy figurę przeciwnika i zastępujemy ją naszą własną figurą, która wykonała bicie. Należy jednak pamiętać, że nie można bić swoich własnych figur ani króla.

Bicie w przelocie

Specjalnym rodzajem bicia jest bicie w przelocie. Polega ono na tym, że nasza figura przeskakuje przez pole zajmowane przez inną figurę, lądując na polu za nią i biorąc tę figurę.

Dobrym przykładem jest tutaj skoczek, który może dokonać bicia np. na c4 przeskakując przez pole b5 lub d5 zajmowane przez inną figurę.

Szachy zasady kończenia partii mata

Podstawowym sposobem wygrania partii szachów w ramach obowiązujących zasad szachy jest doprowadzenie do sytuacji mata. Oznacza to postawienie króla przeciwnika w sytuacji szachu, z której nie może się on już wycofać przez wykonanie dozwolonego ruchu.

Doprowadzenie do mata wymaga zaplanowanej kombinacji kilku ruchów figurami tak, aby król przeciwnika nie miał możliwości ucieczki. Często współpracują przy tym ze sobą hetman, wieża i inne figury atakujące króla z kilku stron.

Różne rodzaje mata

W szachach wyróżniamy różne odmiany mata np. mata królewskiego wykonanego samym królem i hetmanem lub mata długiego rogu współpracą hetmana i wieży na jednej linii.

Szachy zasady remisu i patu pozycyjnego

Oprócz wygranej lub przegranej, w szachach istnieje także możliwość zremisowania partii. Może do tego dojść na kilka sposobów zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Najczęstszym powodem remisu jest pat pozycyjny, w którym żaden z graczy nie może wykonać prawidłowego ruchu, a król nie jest szachowany. W takiej sytuacji sędzia orzeka remis, co oznacza zakończenie partii i podział punktów.

Innym powodem remisu może być np. powtórzenie tej samej pozycji na planszy 3-krotnie lub niemożność dania mata przy bardzo ograniczonej liczbie figur na planszy.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule szachy zasady dotyczące ustawiania figur, wykonywania ruchów czy kończenia partii są kluczowe dla każdego szachisty. Znajomość tych reguł pozwoli świadomie rozpocząć grę w szachy i sensownie dokonywać kolejnych posunięć podczas rozgrywki.

Kluczowe elementy omawianych zasad szachy to m.in. prawidłowe rozstawienie figur przed partią, możliwości ruchów poszczególnych bierek, sposoby ich bicia oraz doprowadzanie do matowania króla przeciwnika. Warto również znać przesłanki remisu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Szachy dla 3 osób: Jak zmieniają się zasady gry?
 2. Jan-Krzysztof Duda: Fenomenalny polski szachista młodego pokolenia
 3. Jak zdobyć tytuł arcymistrza szachowego? Porady ekspertów
 4. Obrona Caro-Kann: Jak przeciwników stawiać w szachu
 5. Król szachowy: Strategie ataku i obrony najważniejszej figury na szachownicy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mariusz Bąk
Mariusz Bąk

Jestem Piotrek, założyciel strony szachywszkole.com.pl. Moja misja to wprowadzenie szachów do każdej szkoły, inspirując uczniów do rozwijania umysłu poprzez grę. Na moim portalu znajdziesz nie tylko strategie i taktyki, ale także kreatywne metody nauczania, które uczynią szachy fascynującą przygodą dla młodych umysłów. Dzięki interaktywnym lekcjom i turniejom online, każdy uczeń może poczuć się jak prawdziwy mistrz. Dołącz do szachywszkole.com.pl i odkryj potencjał swojego umysłu już dziś!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły