Szkoła społeczna w Wejcherowie stawia na edukację szachową: Zobacz jak to robią!

Szkoła społeczna w Wejcherowie stawia na edukację szachową: Zobacz jak to robią!
Autor Mariusz Bąk
Mariusz Bąk17.02.2024 | 5 min.

Szkoła społeczna w Wejherowie jako jedna z niewielu placówek edukacyjnych w Polsce wprowadziła regularne zajęcia szachowe dla swoich uczniów. Jest to część programu rozwijania umiejętności logicznego myślenia oraz koncentracji, które szachy doskonale usprawniają. W artykule przybliżamy, jak wygląda nauka gry w szachy w tej szkole, jakie korzyści widzą w tym nauczyciele i rodzice oraz jakie umiejętności zdobywają dzieci dzięki temu hobby.

Kluczowe wnioski:
 • Szachy uczą logicznego i strategicznego myślenia, koncentracji i cierpliwości.
 • Dzieci chętnie uczestniczą w dodatkowych zajęciach szachowych w szkole.
 • Nauka gry w szachy pomaga rozwijać zdolności matematyczne i językowe.
 • Rodzice dostrzegają pozytywne zmiany w zachowaniu dzieci ćwiczących szachy.
 • Szkoła planuje rozszerzanie programu edukacji szachowej na kolejne klasy.

Szkoła społeczna w Wejherowie

Szkoła Społeczna w Wejherowie jako jedna z niewielu placówek edukacyjnych w Polsce wprowadziła regularne zajęcia szachowe dla swoich uczniów. Jest to część programu rozwijania umiejętności logicznego myślenia oraz koncentracji, które szachy doskonale usprawniają.

Pomysł zrodził się z inicjatywy jednego z nauczycieli, pasjonata szachów, który dostrzegł w tej grze ogromny potencjał edukacyjny. Postanowił on przekonać dyrekcję i grono pedagogiczne do wprowadzenia nauki gry w szachy jako stałego elementu programu zajęć dodatkowych w szkole.

Rozwój programu nauczania szachów

Początkowo zajęcia szachowe w Szkole Społecznej w Wejherowie były prowadzone tylko dla uczniów jednej klasy. Jednak szybko zdobyły popularność wśród dzieci, które chętnie w nich uczestniczyły i rozwijały swoje umiejętności gry.

Widząc zaangażowanie uczniów, szkoła zdecydowała się rozszerzyć program nauczania o szachy na kolejne klasy. Obecnie zajęcia szachowe prowadzone są regularnie dla uczniów klas 4-6, a w planach jest objęcie nimi także dzieci z klas młodszych.

Edukacja szachowa w szkole społecznej

Szkoła społeczna w Wejherowie prowadzi szeroką edukację szachową swoich uczniów. Nauka gry odbywa się na dedykowanych zajęciach pozalekcyjnych, ale elementy szachowe wykorzystywane są także podczas lekcji matematyki, języka polskiego czy zajęć rozwijających logiczne myślenie.

W ramach zajęć szachowych uczniowie zapoznają się z zasadami gry, uczą poszczególnych otwarć oraz poznają strategie szachowe. Ćwiczą rozgrywki na specjalnie przygotowanych planszach demonstracyjnych, aby lepiej zrozumieć posunięcia poszczególnych figur.

Naszym celem jest rozbudzanie pasji do szachów u dzieci oraz rozwijanie poprzez tę grę ich zdolności analitycznych, logicznego i strategicznego myślenia, a także cierpliwości i koncentracji

Korzyści z nauki gry w szachy

Zajęcia szachowe cieszą się dużą popularnością wśród uczniów Szkoły Społecznej. Dzieci chętnie w nich uczestniczą, rozwijając swoje umiejętności gry i rywalizując ze sobą w szachowych turniejach.

Rodzice uczniów również dostrzegają pozytywne efekty regularnych treningów szachowych. Zauważają oni większą koncentrację i cierpliwość swoich dzieci, lepsze wyniki w nauce przedmiotów ścisłych oraz rozwój logicznego myślenia i pamięci.

Czytaj więcej:Krzyżówki szachowe: Rozwiązuj i ucz się strategii

Jak szkoła społeczna uczy szachów

Aby efektywnie nauczać dzieci gry w szachy, szkoła społeczna w Wejherowie stosuje różnorodne, ciekawe dla uczniów metody. Podczas zajęć wykorzystywane są m.in. elementy grywalizacji, czyli wprowadzania elementów rywalizacji i motywujących do rozwoju umiejętności mechanizmów znanych z gier.

Metoda nauczania Przykłady zastosowania
Plansze demonstracyjne Pokaz posunięć figur i ich wpływu na przebieg gry
"Żywe szachy" Wcielanie się uczniów w role poszczególnych figur
Szachowe escape roomy Rozwiązywanie szachowych zagadek i łamigłówek

Ważnym elementem są też cykliczne szachowe turnieje organizowane w szkole, które motywują dzieci do rywalizacji i rozwoju swoich umiejętności gry.

Dlaczego szachy są ważne w edukacji

Szkoła społeczna w Wejcherowie stawia na edukację szachową: Zobacz jak to robią!

Szachy od dawna uznawane są za grę rozwijającą wiele pożądanych cech i umiejętności, stąd coraz częściej wprowadza się elementy edukacji szachowej do programów nauczania.

Gra w szachy wpływa korzystnie na rozwój zdolności analitycznych, logicznego i strategicznego myślenia, koncentrację, cierpliwość oraz kreatywność. Wymaga także podejmowania trafnych decyzji w oparciu o przetwarzanie dostępnych informacji, co przydaje się na wielu płaszczyznach życia.

Korzyści z gry w szachy

 • Rozwija umiejętności matematyczne i językowe
 • Uczy logicznego i strategicznego myślenia
 • Poprawia koncentrację i uczy wytrwałości
 • Rozwija kreatywność i pamięć
 • Kształtuje charakter i uczy ponoszenia konsekwencji decyzji

Eksperci wskazują, że szachy uczą także pokory w przyjmowaniu porażek, analizowania błędów i wyciągania z nich wniosków. Dlatego powinny stać się nieodłącznym elementem nowoczesnych systemów edukacji.

Szkoła społeczna zachęca do gry w szachy

Przykład Szkoły Społecznej w Wejherowie pokazuje, że wprowadzenie edukacji szachowej do programów nauczania może przynieść same korzyści. Dzieci zyskują ciekawe hobby i rozwijają przydatne zdolności, a rodzice oraz nauczyciele obserwują pozytywne zmiany w ich rozwoju.

Dlatego idea upowszechniania szachów w polskich szkołach wydaje się słuszna. Być może w przyszłości gry i zabawy szachowe staną się powszechne na lekcjach matematyki czy języka polskiego, rozwijając umysły młodych pokoleń.

Podsumowanie

Szkoła Społeczna w Wejherowie jako jedna z niewielu placówek oświatowych w Polsce wprowadziła do swojego programu nauczania regularne zajęcia szachowe. Są one skierowane do uczniów różnych grup wiekowych, a ich celem jest rozwijanie takich umiejętności jak logiczne i strategiczne myślenie, koncentracja oraz analiza sytuacji.

Szkoła społeczna kładzie duży nacisk na praktyczną naukę gry w szachy, angażując do prowadzenia zajęć specjalistów z lokalnego klubu szachowego. Uczniowie poznają zasady gry, uczą się różnych strategii i technik szachowych. Mają też okazję do sprawdzenia swoich umiejętności w turniejach szkolnych i międzyszkolnych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szachy dla 3 osób: Jak zmieniają się zasady gry?
 2. Obrona Caro-Kann: Jak przeciwników stawiać w szachu
 3. Ciekawostki o remisie: Historie i fakty ze żwiata szachów
 4. Szkoła nr 10 w Rybniku: Dlaczego warto tam iść?
 5. Podstawy gry w szachy: Jak zacząć?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mariusz Bąk
Mariusz Bąk

Jestem Piotrek, założyciel strony szachywszkole.com.pl. Moja misja to wprowadzenie szachów do każdej szkoły, inspirując uczniów do rozwijania umysłu poprzez grę. Na moim portalu znajdziesz nie tylko strategie i taktyki, ale także kreatywne metody nauczania, które uczynią szachy fascynującą przygodą dla młodych umysłów. Dzięki interaktywnym lekcjom i turniejom online, każdy uczeń może poczuć się jak prawdziwy mistrz. Dołącz do szachywszkole.com.pl i odkryj potencjał swojego umysłu już dziś!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły