Co to jest pat w szachach: Wyjaśniamy zasady

Co to jest pat w szachach: Wyjaśniamy zasady
Autor Mariusz Bąk
Mariusz Bąk20.02.2024 | 8 min.

Co można robić w 2 osoby to pytanie, które często pojawia się, gdy szukamy ciekawej rozrywki lub aktywności tylko we dwoje. Jedną z najlepszych opcji są gry planszowe - mogą być świetną zabawą, ale też wymagać strategicznego myślenia. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest pat w szachach, jednej z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Przedstawimy zasady remisu w tej grze, opiszemy różne jego rodzaje oraz podamy praktyczne przykłady sytuacji, w których dochodzi do patowej rozgrywki.

Kluczowe wnioski:
 • Pat w szachach oznacza sytuację, w której żaden z graczy nie może dać mata przeciwnikowi, bo prowadziłoby to do mata własnego króla
 • Wyróżniamy pat techniczny, pat pozycyjny oraz pat siłowy, każdy z innych przyczyn
 • Pat najczęściej występuje przy końcówce partii, gdy na planszy jest niewiele figur
 • Remis przez powtórzenie pozycji też jest formą patu w szachach
 • Zawodnicy często celowo grają na pata, aby zapewnić sobie remis w trudnej sytuacji

Oto 2-osobowe gry planszowe

co można robić w 2 osoby to bardzo dobre pytanie. W końcu szukając rozrywki czy aktywności, z której moglibyśmy skorzystać tylko we dwoje, warto wybrać coś naprawdę angażującego. Świetnym pomysłem są tu gry planszowe - mogą dostarczyć wiele frajdy, ale też wymagać strategicznego myślenia i dobrej znajomości zasad.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej szachom - jednej z najbardziej klasycznych i popularnych na świecie gier, które można rozgrywać w dwie osoby. A konkretniej - wyjaśnimy, czym jest zjawisko pata w szachach. Jest to szczególna sytuacja na planszy, która prowadzi do remisu w rozgrywce. Zobaczymy, kiedy i dlaczego dochodzi do niego, jakie mamy jego rodzaje oraz podamy konkretne przykłady.

Zapraszamy więc do lektury, która pokaże niektóre z bardziej zaawansowanych zagadnień w szachach. Może przy okazji zachęci Was też do rozegrania partyjki lub dwóch w gronie najbliższych! Bo pamiętajcie - profesjonalne szachy dla pary to świetny wybór, jeśli szukacie gry strategicznej i pełnej wyzwań.

Definicja i rodzaje patów

Zacznijmy od przybliżenia pojęcia pata w szachach. Jest to sytuacja, w której żaden z graczy nie może dać szacha królowi przeciwnika, bo groziłoby to szachem własnemu królowi. Oznacza ona więc impas i brak możliwości kontynuowania rozgrywki. Stąd też zgodnie z zasadami ogłaszany jest remis.

Pat w szachach może mieć różne podłoża. Dzielimy je na 3 główne kategorie:

 • pat techniczny - wynikający np. z niemożności wykonania posunięcia przez żadnego z graczy
 • pat pozycyjny - kiedy król jest stale atakowany, ale nie można go zbić
 • pat materiałowy (siłowy) - przy zbyt małej ilości figur na planszy

Już na podstawie tych definicji widać, że sytuacje prowadzące do pata mogą być dość zróżnicowane. Przyjrzyjmy się bliżej konkretnym scenariuszom, by dobrze zrozumieć to zjawisko w praktyce szachowej gry.

Strategiczne gry we dwoje

Skoro już wiemy, czym jest co można robić w 2 osoby w kontekście szachów, przejdźmy do omówienia strategii na wypadek pata. Trzeba bowiem przyznać, że remis osiągnięty w ten sposób nie zawsze musi satysfakcjonować obu graczy. Zwłaszcza jeśli któryś był bliski wygranej!

Dlatego szachiści często analizują i ćwiczą rozmaite warianty końcówek na wypadek patowych pułapek. Poznają triki taktyczne, dzięki którym przy niewielkiej ilości figur na planszy mogą ominąć dryfującą partię i postawić rywala w szachu.

Oczywiście jest to bardzo trudna sztuka - końcówki w szachach należą do najbardziej skomplikowanych etapów gry. Ale dla zapalonych graczy trening takich sytuacji i strategiczne gry we dwoje mogą dawać mnóstwo satysfakcji. Tym bardziej że chodzi tu z reguły o emocjonujące pojedynki na wysokim poziomie.

Paty celowe i przypadkowe

Interesującym zagadnieniem jest też kwestia zamierzonych i niezamierzonych patów w grze. Nierzadko bowiem szachiści celowo doprowadzają do takiego obrotu sytuacji, najczęściej blisko końca partii. Robią to, aby uratować pół punktu, zamiast narażać się na całkowitą porażkę.

Z drugiej jednak strony bardzo frustrujące dla graczy są paty nieplanowane, fortunne - wynikające z nieuwagi czy przeoczenia. Psują one bowiem dotychczasowy przebieg gry i satysfakcję rywalizacji, kończąc ją "na kwaśne jabłko".

Warto więc dobrze rozpoznawać charakter danego pata. A przede wszystkim analizować swoje błędy popełnione w grze, minimalizując ryzyko takich wpadek. Z czasem i doświadczeniem będziecie w stanie ich unikać i dążyć do pełnego zwycięstwa w pojedynku szachowym.

Czytaj więcej:Unikanie porażki: Jak skutecznie grać na remis

Dobre gry dla pary graczy

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł przybliżyć i wyjaśnić nieco to ciekawe zjawisko pata w grze w szachy. Jak widzieliśmy, choć bywa frustrujące, jest nieodłączną częścią tej znakomitej rozrywki i coś z niej wynieść można.

Jeśli podobał się Waszej parze temat szachów i strategii, to serdecznie polecamy dalszą co można robić w 2 osoby - a dokładnie trening oraz rozgrywki we dwójkę. Im więcej ogrywacie się nawzajem i poznacie swoje stylu oraz typowych zagrań, tym ciekawsze pojedynki Was czekają. A impas w grze możecie traktować jak fachowe wyzwanie :)

Gry karciane (np. makao, tysiąc) Rozrywki zręcznościowe (np. cymbergaj, kręgle, dart)
Gry logiczne (chińczyk, kółko i krzyżyk, wyścigi) Zabawy zespołowe (np. kalambury, activity, tabu)

Jeśli natomiast szukacie innych dobrych gier dla pary graczy, sprawdźcie też nasze propozycje w tabeli. Myślę, że coś dla Was się znajdzie. Rozgrywki i aktywności we dwoje mogą być przecież fantastyczną okazją do wspólnej zabawy i bliższego poznania się!

Gry karciane dla dwóch osób

Skoro jesteśmy przy rekomendacjach gier na dobrą zabawę w duecie, warto też wspomnieć o klasycznych grach karcianych. Te od lat cieszą się sporą popularnością, choćby ze względu na prostotę zasad i niewielkie wymagania sprzętowe. Wystarczy standardowa talia 52 kart i można oddawać się pasjonującej rywalizacji w gry karciane dla dwóch osób.

Do najpopularniejszych i chętnie polecanych wariantów na dwie osoby zaliczmy m.in.:

 • Makao (rzut kostką i łączenie kart o tej samej wartości)
 • Tysiąca (układanie sekwencji kart i zdobywanie tzw. lew)
 • Dureńka (pozbywanie się kart z ręki, zanim osiągną wartość powyżej 31 punktów)

Są to tylko przykładowe opcje. Z całą pewnością sami znajdziecie więcej świetnych, a nawet mniej znanych wariantów gier karcianych na 2 graczy. Sprawdzą się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników tego rodzaju rozrywek. Dobrej zabawy!

Towarzyskie rozgrywki szachowe

Zbliżamy się już do końca naszego poradnika o grze w szachy. Na koniec dedykujemy jeszcze kilka słów tym z Was, którzy po lekturze rozbudzili w sobie pasję do tej pysznej rozrywki strategicznej. Jeśli macie ochotę zgłębić ten temat lub po prostu miło spędzić czas przy szachownicy, to serdecznie zachęcamy do towarzyskich rozgrywek szachowych.

Szachy mają to do siebie, że łączą pokolenia, a wspaniali przyjaciele znajdują w nich świetną okazję do integracji.

Bez wątpienia grając ze znajomymi najwięcej skorzystacie z radości obcowania z tą dyscypliną. W miłej i zacisznej atmosferze dobrze się poznacie, porozmawiacie i wymienicie cennymi spostrzeżeniami. A już na pewno trochę polubicie, nawet jeśli w trakcie gry Wasze emocje niejednokrotnie sięgną zenitu!

Zatem jeśli lubicie szachy, macie wokół siebie podobnych pasjonatów (lub kogoś do tego chętnego) - organizujcie wspólne spotkania szachowe! W dzisiejszych, dość zabieganych czasach to świetna okazja na relaks, oderwanie się od codziennych problemów i ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Mamy nadzieję, że choć w części udało nam się przekonać Was do uroków tej królewskiej gry. Jeśli tak - życzymy wielu emocjonujących parti szachów i strategicznych pojedynków! A przede wszystkim - świetnej zabawy. Do zobaczenia przy szachownicy :)

Podsumowanie

Szukając ciekawego pomysłu na co można robić w 2 osoby, warto sięgnąć po gry planszowe lub karciane. Mogą być świetną rozrywką dla pary, angażującą intelektualnie i dostarczającą wielu emocji. W artykule przyjrzeliśmy się bliżej zasadom szachów, wyjaśniając m.in. specyficzną sytuację pata. Okazuje się, że nawet taka pozorna "porażka" może mobilizować do analizy gry i dalszego rozwoju umiejętności obu graczy.

Zachęcamy więc do wypróbowania szachów jako formy wspólnej rozrywki i treningu strategicznego myślenia. Grając regularnie, można doskonalić swój warsztat, a przy tym miło i twórczo spędzać czas w towarzystwie najbliższych. To z pewnością jedna z ciekawszych opcji na co można robić w dwie osoby.

Najczęściej zadawane pytania

Pat rozpoznamy po tym, że żaden z graczy nie może wykonać prawidłowego ruchu figurą, nie narażając własnego króla na szach. Jest to więc sytuacja bez wyjścia, gdy szach groziłby szachem. Wtedy zgodnie z zasadami ogłaszany jest remis.

Najpopularniejsze w praktyce gry w szachy są paty materiałowe, inaczej siłowe. Wynikają one ze zbyt małej ilości figur na planszy i braku możliwości realnego ataku na króla przeciwnika.

Aby nie doprowadzić do patowej sytuacji kończącej partię remisem, należy przeanalizować ustawienie własnych figur i możliwości ataku na pozycje przeciwnika. Warto też zawczasu wymieniać figury lub poświęcać je, by zachować przewagę pozycyjną.

Doświadczeni szachiści nierzadko celowo doprowadzają do patu, aby zapewnić sobie remis w bardzo trudnej sytuacji na planszy. Robią to, gdy alternatywą byłaby prawie pewna porażka w starciu z lepszym przeciwnikiem.

Oprócz szachów do najlepszych gier w dwie osoby zaliczyć można m.in. chińczyka, go, warcaby, backgammon, Scrabble, kółko i krzyżyk oraz niektóre gry karciane (makao, tysiąc czy dureńka).

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szachy dla 3 osób: Jak zmieniają się zasady gry?
 2. Obrona Caro-Kann: Jak przeciwników stawiać w szachu
 3. Pionek w szachach: Jak skutecznie wykorzystać najmniejszą figurę
 4. Szkoła Kobiałka: Mała, ale z wielkimi ambicjami
 5. Podstawy gry w szachy: Jak zacząć?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mariusz Bąk
Mariusz Bąk

Jestem Piotrek, założyciel strony szachywszkole.com.pl. Moja misja to wprowadzenie szachów do każdej szkoły, inspirując uczniów do rozwijania umysłu poprzez grę. Na moim portalu znajdziesz nie tylko strategie i taktyki, ale także kreatywne metody nauczania, które uczynią szachy fascynującą przygodą dla młodych umysłów. Dzięki interaktywnym lekcjom i turniejom online, każdy uczeń może poczuć się jak prawdziwy mistrz. Dołącz do szachywszkole.com.pl i odkryj potencjał swojego umysłu już dziś!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły