Top książki szachowe: Jakie wybrać dla początkujących?

Top książki szachowe: Jakie wybrać dla początkujących?
Autor Mariusz Bąk
Mariusz Bąk23.02.2024 | 6 min.

Książki szachowe to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z tą królewską grą. Wybór odpowiedniej pozycji, szczególnie dla początkujących, może być jednak trudny. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę szukając książki szachowej dla siebie lub dla dziecka stawiającego pierwsze kroki w szachach.

Kluczowe wnioski:
 • Wybierz książkę dostosowaną doTwojego poziomu umiejętności - od podstaw szachów po zaawansowane strategie.
 • Zwróć uwagę, czy pozycja zawiera dużo diagramów i przykładowych partii - ułatwi to naukę.
 • Książki ze zbiorami zadań szachowych pozwolą szybciej się rozwijać.
 • Wybierz książkę napisaną prostym, przystępnym językiem - ułatwi to zrozumienie zasad gry.
 • Nie zapomnij o aspekcie motywacyjnym - wybierz pozycję, która zachęci Cię do dalszej nauki.

Najlepsze książki szachowe dla początkujących

Decydując się na naukę szachów, warto sięgnąć po sprawdzone pozycje książkowe, które w przystępny sposób wprowadzą nas w arkana tej królewskiej gry. Jakie książki szachowe wybrać, by poruszały zagadnienia na naszym poziomie i pozwoliły efektywnie się rozwijać?

Dobrą praktyką jest sięgnięcie po książki szachowe dedykowane konkretnym grupom czytelników, np. osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z szachami. Taka pozycja w przystępny i obrazowy sposób wyjaśni podstawy gry, pokaże przykładowe ustawienia figur, zaprezentuje podstawowe strategie otwarć szachowych.

Książki krok po kroku

Warto szukać książek szachowych, które prowadzą początkującego gracza krok po kroku przez zawiłości tej gry. Dobrze, jeśli opisują one wszystkie fazy partii szachowej i tłumaczą, jak planować dalsze ruchy.

Przykładem takiej publikacji jest "Szachy dla bystrzaków" autorstwa Andy'ego Soltisa. Autor bardzo obrazowo i klarownie wyjaśnia w niej podstawowe zasady gry, demonstruje rozmaite strategie, dzieli się praktycznymi wskazówkami. Pozycję wzbogacają liczne diagramy, dzięki czemu czytelnik może łatwiej zrozumieć omawiane koncepcje.

Jakie książki szachowe wybrać na start

Wybierając pierwszą książkę szachową, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Po pierwsze, pozycja powinna być napisana prostym, przystępnym językiem i zawierać wiele obrazowych przykładów ułatwiających zrozumienie gry. Równie istotna jest odpowiednia dawka motywacji i zachęty do dalszego rozwoju umiejętności.

Autor Tytuł
Bruce Pandolfini "Szachy od A do Z"
Lev Alburt, Al Lawrence "Szachy - podręcznik dla zaawansowanych początkujących"

W tabeli znajdują się przykładowe propozycje dobrych książek szachowych dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z "królewską grą". Zarówno "Szachy od A do Z", jak i pozycja Alburt/Lawrence wyjaśniają podstawy, ale prowadzą czytelnika nieco dalej, pokazując bardziej zaawansowane techniki i strategie.

Czytaj więcej:Szkoła Kobiałka: Mała, ale z wielkimi ambicjami

Książki szachowe uczące podstaw gry

Jeśli stawiasz w szachach pierwsze kroki, sięgnij po specjalistyczną literaturę wyjaśniającą podstawy. Dowiesz się z niej m.in. o przeznaczeniu poszczególnych figur, podstawowych zasadach (np. szach, mat, roszada), sposobach kończenia partii.

Warto postawić na pozycje bogato ilustrowane diagramami szachownicy obrazującymi omawiane zagadnienia. Ułatwi to zrozumienie niektórych, początkowo dość abstrakcyjnych koncepcji.

Książki szachowe dla początkujących powinny tłumaczyć zawiłości gry w możliwie najprostszy sposób, bez zbędnego żargonu czy skomplikowanej terminologii.

Warto pamiętać, że na początku najważniejsze jest solidne opanowanie podstaw. Opanowanie otwarć, wartości figur, podstawowych motywów taktycznych i strategicznych to klucz do dalszego rozwoju umiejętności i wygrywania partii z bardziej doświadczonymi graczami.

Książki szachowe z przykładowymi partiami

Top książki szachowe: Jakie wybrać dla początkujących?

Analiza gotowych partii szachowych rozegranych przez mistrzów to jedna z najlepszych dróg do rozwoju swoich umiejętności. Obserwując, jak bardziej doświadczeni gracze planują swoje posunięcia i prowadzą rozgrywkę krok po kroku, sami możemy uczyć się skutecznych strategii.

Dlatego początkujący gracze powinni szukać takich pozycji książkowych, które zawierają obszerne fragmenty autentycznych partii z komentarzami. Pozwoli to lepiej zrozumieć intencje obu stron i kluczowe zwroty akcji prowadzące do zwycięstwa lub porażki.

Książki problemowe

Specjalną odmianą książek szachowych są pozycje problemowe zawierające zbiory zadań, łamigłówek i zagadek szachowych. Zawarte w nich pozycje szachowe wymagają od czytelnika znalezienia najlepszego posunięcia prowadzącego np. do mata w określonej liczbie ruchów.

Rozwiązywanie tego typu ćwiczeń świetnie rozwija myślenie strategiczne i umiejętność przewidywania wariantów najbliższych posunięć przeciwnika.

Książki szachowe tłumaczące zasady

Książki o szachach przeznaczone dla początkujących graczy powinny przede wszystkim jasno i wyczerpująco wyjaśniać podstawowe zasady gry obowiązujące na szachownicy. Należy zwrócić uwagę, czy autor definiuje takie pojęcia jak szach, mat, pat, roszada, promocja pionka i wiele innych.

Równie pomocne mogą być słowniczki wyjaśniające najważniejsze pojęcia i terminy szachowe, a także indeksy haseł ułatwiające odnalezienie interesujących nas zagadnień.

Książki szachowe rozwijające umiejętności

W pewnym momencie, gdy już opanujemy wszystkie podstawowe zasady szachów, przyda się książka prowadząca gracza nieco dalej. Powinna ona zawierać nie tylko proste wprowadzenie, ale także rozwinięcie najważniejszych strategii, pułapek, motywów taktycznych oraz ogólnych wytycznych dotyczących myślenia nad szachownicą.

 • Solidna książka szachowa będzie zawierała rozdziały poświęcone np. obronie przed matem, wykorzystaniu przewagi pozycyjnej i materialnej, budowaniu silnych centrów pionowych.
 • Nie zabraknie w niej też omówienia najpopularniejszych debiutów (otwarć) i wskazówek dotyczących właściwego podejścia do środka i końcówki partii.

W poszerzaniu horyzontów pomocne będą zarówno najlepsze książki o szachach dla początkujących i średniozaawansowanych, jak i pozycje skierowane do bardziej doświadczonych graczy. Warto jednak najpierw zebrać solidne podstawy.

Podsumowanie

Decydując się na naukę szachów, warto sięgnąć po najlepsze książki o szachach adresowane do konkretnych grup czytelników, np. początkujących. Dobrze jest postawić na pozycje z ilustracjami, przykładami partii mistrzów i ćwiczeniami rozwijającymi umiejętności. Analiza gotowych rozgrywek i rozwiązywanie zadań szachowych to świetny trening myślenia strategicznego.

Książki o szachach i przewodniki szachowe warto dobierać do swojego aktualnego poziomu, stopniowo przechodząc od opisów podstaw gry do bardziej zaawansowanych strategii i technik. W ten sposób można efektywnie rozwijać swoje umiejętności.

5 Podobnych Artykułów

 1. Szachy dla 3 osób: Jak zmieniają się zasady gry?
 2. Jan-Krzysztof Duda: Fenomenalny polski szachista młodego pokolenia
 3. Jak zdobyć tytuł arcymistrza szachowego? Porady ekspertów
 4. Obrona Caro-Kann: Jak przeciwników stawiać w szachu
 5. Król szachowy: Strategie ataku i obrony najważniejszej figury na szachownicy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mariusz Bąk
Mariusz Bąk

Jestem Piotrek, założyciel strony szachywszkole.com.pl. Moja misja to wprowadzenie szachów do każdej szkoły, inspirując uczniów do rozwijania umysłu poprzez grę. Na moim portalu znajdziesz nie tylko strategie i taktyki, ale także kreatywne metody nauczania, które uczynią szachy fascynującą przygodą dla młodych umysłów. Dzięki interaktywnym lekcjom i turniejom online, każdy uczeń może poczuć się jak prawdziwy mistrz. Dołącz do szachywszkole.com.pl i odkryj potencjał swojego umysłu już dziś!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły